بهترین پرده نمایش سینمایی


پرده نمایش سینما

اولین چیزی که در محیط سینما از بدو ورود به چشم میخورد، پرده سینمایی بزرگی است که روبروی تماشاچیان از سقف آویزان شده است. شاید برایتان پیش آمده باشد که از کیفیت فیلمی که در سینما دیده‌اید راضی نباشید. گاهی این کیفیت پایین به دلیل کیفیت فیلم‌برداری فیلم نیست؛ بلکه به دلیل کیفیت پایین در ویدیو پروژکتور (پخش کننده) و یا پرده‌ای است که فیلم به روی آن به نمایش در می‌آید.البته که حتما پرده‌های پروژکتوری نباید در سالن‌های سینمایی دیده شوند! گاهی در خانه و یا اتاق نیز استفاده می‌شوند که کیفیت آن برای کاربران از اهمیت بالاتری برخوردار خواهد بود.آیا میدانید بهترین پرده‌ی سینمایی چه نوعی باید باشد؟تا کنون شده متوجه کیفیت بالا یا پایین پرده سینمایی شده باشید؟ در این مقاله قصد داریم انواع پرده‌های نمایش برای بهترین کیفیت درآمدن فیلم را معرفی کنیم.

پارچه مناسب برای پرده نمایش چیست ؟

پرده نمایش یکی از ملزومات جانبی تجهیزاتی نظیر  ویدئو پروژکتور،ویژوالایزر ،اسلاید و اوِرهِد است که برای پخش تصاویر  مورد استفاده قرار می گیرند.و مواد بکار رفته در ساخت آن ها از رفلکس یا بازتاب نور جلوگیری کرده و به افزایش کیفیت نمایش تصاویر کمک می نماید.پرده های نمایش با توجه به نیاز مشتریان چهار دسسته تقسیم میشوند:

  1. پرده پایه دار
  2. پرده سقفی- دستی- دیواری
  3. پرده سقفی برقی
  4. پروجکشن

ویدیو پروژکتور یکی از محبوبترین ها میان طرفداران سینما‌ی خانگی میباشد .البته بنا به دلایل مختلفی از جمله کاهش هزینه، افراد ویدیو پروژکتور را ترجیح می دهند.برای  پخش تصویر ویدیو پروژکتور از دیوار، وایت برد یا پارچه سفید رنگ استفاده می‌نمایند.هرچند این کار به ظاهر مشکل خاصی ایجاد نمی کند ولی بنا به چند دلیل استفاده از پرده نمایش مخصوص دیتا پروژکتور توصیه می شود.که اینجا به چند نمونه آن میپردازیم:

اولین و مهم ترین دلیل ، تفاوت فاحش کیفیت تصویر بین این دو حالت است.رنگ دیوار و یا پارچه هر چقدر هم که سفید باشد.باز با توجه به جنس و رنگ به کار رفته در پرده های نمایش – که موجب کاهش رفلکس نور می شود – تصویر نا مطلوب تری را ارائه می دهد.و از آنجایی که معمولا کاربران هزینه نسبتا زیادی بابت قیمت یک ویدیو پروژکتور با کیفیت می پردازند.این صرفه جویی در تهیه پرده و نهایتا مشاهده نکردن حداکثر کیفیت تصویر، چندان منطقی به نظر نمی رسد.

دلیل دوم زیبایی و ظاهر کار است.متناسب با محیط و نحوه کاربری، پرده نمایش های مختلفی طراحی و ارائه می شود.بهترین متریال برای صفحه نمایش پروژکتور چیست؟

وقتی نوبت به انتخاب بهترین متریال برای صفحه نمایش شما می رسد، گزینه های بسیار کمی دارید. در واقع، تعداد زیادی وجود دارد که ممکن است لازم باشد،برای تصمیم گیری کامل، متغیرهای دیگری مانند سبک و قیمت پروژکتور را  باید در نظر گرفت.

پرده نمایش مناسب سینمای خانگی:

دو نوع پرده نمایش برای سینمای خانگی کاربرد دارند. اولی همان پرده نمایش سفید سنتی است که دهه ها مورد استفاده قرار گرفته و دیگری پرده نمایش خاکستری است که اولین بار،در سال 2001 تولید شده و بسیار محبوب شد. پرده های نمایش خاکستری معمولا پرده های با کنتراست بالا خوانده می شوند؛ به این دلیل که هدف آنها بالا بردن کنتراست برای ویدئو پروژکتورهای دیجیتال در اتاقهایی که کاملا تاریک نیستند است. پرده خاکستری نور محیط را نسبت به پرده سفید بهتر جذب می کند.

زمانی که اولین بار پرده های خاکستری رنگ به بازار آمدند، ویدئو پروژکتورهای دیجیتال موجود در بازار، همگی مشکل کنتراست داشتند. بنابراین از هر گزینه ای که ممکن بود کنتراست را بالا ببرد استقبال می شد،گرچه در طول سه سال گذشته کنتراست ویدئو پروژکتورهای دیجیتال با سرعت زیادی بالا رفته است. امروزه بالاترین کنتراست این ویدئو پروژکتورها 3000:1 و بعضا بالاتر است.

پارچه Blackout پرفروش‌ترین متریال صفحه‌نمایش پروژکتورها است که آن را به یک صفحه نمایش پروژکتوری مقرون‌به‌صرفه و مناسب برای ساخت صفحه نمایش پروژکتور تبدیل کرده است!

نه تنها نسبتاً ارزان است، بلکه مسطح و بادوام است – باعث می شود تجربه تماشای فیلم شما کمی بدون دردسر و لذت بخش تر باشد. جنس پارچه های blackout پارچه سفید مات است.

اگرچه رنگ های دیگر هم موجود دارد.سطح سفید مات Blackout Cloth و 1.0 باعث انتشار نور در همه جهات می شود تا تصویر روی صفحه نمایش شما از هر زاویه دیده شود.این صفحه نمایش فیلم زمانی که نور محیط کنترل می شود، رنگ و وضوح دقیقی را ارائه می دهد.در پایان این مقاله، باید درک دقیقی از اینکه سبک صفحه نمایش برای شما و استفاده خاص شما ، داشته باشید.

شرکت سینما چوب فیدار، بزرگترین ارائه دهنده‌ی تجهیزات سینمایی و اداری در ایراندیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *