تاثیر نورپردازی خوب در سالن سینما و آمفی تئاتر


تاثیر نورپردازی خوب در سالن سینما و آمفی تئاتر

طراحی و تاثیر نورپردازی خوب در سالن سینما و آمفی تئاتر  بر حال و هوای یک صحنه و تجربه ،نقش بسزایی بر روی مخاطب دارد. نورپردازی می‌تواند زمان‌های مختلف روز را شبیه‌سازی کند،شدت را نشان دهد، شادی و یا حتی، توجه را به یک بازیگر یا قسمتی از صحنه‌ای خاص جلب کند، و تجربه مخاطب را افزایش دهد.

مراحل روشنایی در سالن ها

روشنایی ها دارای مراحلی هستند، که ما به چند مورد آن می‌پردازیم:

روشنایی مرحله اول: نور خورشید

در زمان های قدیم مثل دوران یونانیان باستان که پیشگام ژانرهای مدرن کمدی و تراژدی بودند،نشانه های نوری بیشتر در محدوده دنیای بدون روشنایی الکتریکی اتفاق می‌افتاد.فستیوال‌های نمایشی از سپیده‌دم تا غروب ،اجرا می‌شد و نمایش‌هایی که به فضای بیرونی و بزرگتر احتیاج داشتند در آمفی‌تئاترهای بزرگ و استادیوم‌‌ها که فقط با نور خورشید روشن می‌شدند برگزار می‌شد.

نورپردازی صحنه به عنوان یک شکل هنری:

با وجود امکانات محدود کنترل نور با منابع نور مبتنی بر شعله، پیشرفت‌های بعدی در دوران رنسانس، هنر نورپردازی صحنه را افزایش داد.در دوران رنسانس ایتالیا، صحنه ها با شمع های ساخته شده از پیه یا چربی حیوانی روشن می شد.شمع‌ها، چراغ‌های نفت خام، مشعل‌ها و چراغ‌های آویزان، نور را در تئاتر تأمین می‌کردند. به این‌صورت که نور سالنی که تماشاگران در آن حضور دارند بطور کامل تامین میشده.

سه ویژگی مهم نورپردازی در صحنه:

توزیع، شدت و رنگ. به این ترتیب  نور را به عنوان بخش مهمی از هنر تئاتر معرفی کرد.

این سه نوآوری نورپردازی، از قدرت نور برای تأثیرگذاری بر خلق و خوی روی صحنه استفاده میشده. با این حال، آنها معایبی داشتند. بسیاری از تئاترهای قدیمی به دلیل شمع آتش گرفتند و سوختند،و تئاترها مجبور شدند به دلیل نگرانی های ایمنی و کارگری، نورپردازی با نور شمع را محدود کنند.

ما در این مقاله سعی داریم به بررسی تاریخچه نورپردازی و چگونگی تبدیل آن به تکنیک داستان سرایی که امروزه می شناسیم  بپردازیم.در یونان باستان، تئاترها در فضاهای باز ساخته می‌شدند و بر اساس آن قرار می‌گرفتند، برای همین زمانی اجرا می‌کردند که خورشید از پشت تماشاگران می‌آمد و فضای اجرا را پر از نور می‌کرد.

چند هزار سال بعد در ایتالیا  حدود قرن شانزدهم، جایی که سباستیانو سرلیو، معمار ایتالیایی با اشتیاق به طراحی تئاتر، استفاده از شمع را به عنوان منبع روشنایی پیشنهاد کرد. این روش به سرعت ،در سراسر جهان گسترش یافت و در نهایت به لوسترهایی پر از شمع تبدیل شد تا صحنه تئاتر را روشن کند.تقریباً 200 سال بعد بود که روشنایی بیشتر به دست آمد. پس از ایجاد لامپ نفتی مدرن در دهه 1700، فناوری روشنایی با سرعتی سریع و با اختراع لامپ های گازی که چهل سال بعد اتفاق افتاد، شروع به توسعه کرد. اندکی بعد این‌ها،توماس ادیسون و اختراع لامپ و برق، فناوری روشنایی را کامل کرد.

این بود که واقعاً شروع نورپردازی صحنه مدرن را رقم زد.

از آن زمان، اصول طراحی نورپردازی به روش‌های بی‌شماری از طریق رسانه‌ها و سرگرمی‌ها بیان شده است، که باعث توسعه ابزارهایی می‌شود که این امر را تسهیل می‌کنند.می دانید که تمام دنیا یک صحنه است –

و آن صحنه باید کاملاً روشن باشد. نور زیاد، بدون ذکر رنگ‌ها و جلوه‌های هیجان‌انگیز، می‌تواند به صحنه شما کمک کند تا بهترین عملکرد شما را به نمایش بگذارد.و مخاطب را هیجان زده نگه دارد. در زیر، نحوه دریافت بهترین نور صحنه را با شما در میان میگذاریم:

انواع نورپردازی صحنه:

نور پس زمینه:

این نورهای صحنه از پشت صحنه شما آویزان شده و بر روی اجراکنندگان می تابد. زمانی که مخاطبان شما به آنچه می بینند کاملاً باور داشته باشند، میتوانند تجربه یک،اجرای بی‌نظیر را روی صحنه و سالن شما داشته باشند.

جلوه ها:

اجرای صحنه جذاب، رنگ ها و تصاویر غیرعادی را به نور پس زمینه سفید معمولی اضافه می کند. این جلوه‌های نوری می‌تواند شامل نورافکن‌های دایره‌ای متحرکی باشد که تغییر رنگ می‌دهند .یا در مرکز خود می‌چرخند. آنها همچنین می توانند شامل نورپردازی لیزری باشند.

موقعیت های نورپردازی صحنه:

یک اجرای خیره کننده نیاز به یک صحنه کاملاً روشن دارد و این دید کامل به معنای چندین نور پس زمینه و افکت برای پوشش هر گوشه است. قرار دادن چراغ های صحنه خود در چهار موقعیت باید کار خود را انجام دهد.

چه یک سینمای بزرگ باشد و چه یک سینمای خصوصی که در سال‌های اخیر بسیار زیاد شده است، طراحی نور و روشنایی مناسب می‌تواند تئاتر را مدرن کرده و تجربه تماشایی ،فوق‌العاده‌ای را برای تماشاگران سینما ایجاد کند .

بهترین پرده نمایش سینمایی

بهترین نور برای تماشای فیلم چیست؟

نور رنگی برای تماشای فیلم – یک اثر دراماتیک

باعث افزایش تماشاگر خواهد شد. چه طراحی نور سینما و چه طراحی نور خصوصی برای تماشای فیلم ، دکوراسیون داخلی و جلوه های نور با یکدیگر همخوانی دارند و تاثیر چشمگیر ،و مستقیم با روشن شدن با نورهای رنگی دارد.

بهترین نور برای تماشای فیلم چیست؟

نورهای پایین و نورافکن اغلب در سینماها برای روشن کردن مسیرهای ورودی و خروجی مخاطبان ایجاد شده. سینماها اغلب از نوارهای نوری رنگارنگ برای نورپردازی محیط استفاده می کنند.که حس زیبایی شناسی متمایز به آن دارد. تعداد روزافزونی از سینماها وجود دارند که از سیستم‌های روشنایی هوشمند درجه تجاری با نوارهای نور قابل تنظیم استفاده می‌کنند.

سوئیچ راکر برای فضاهای جمع و جور توصیه می شود، در حالی که جعبه های توزیع روشنایی معمولاً برای فضاهای بزرگ برای ارائه تعویض خودکار استفاده می شوند. سالن با توجه به نوع فیلمی که نمایش داده می شود نورها را کم می کند تا مخاطب با نورهای فراگیر وارد فضای فیلم شود. سینماها معمولا نور را به یک رنگ مانند قرمز، آبی یا بنفش کاهش می دهند.برخی از سالن‌ها این قابلیت را دارند که تعدادی نور را به طور همزمان تنظیم کنند تا ظاهر رنگی لایه‌ای داشته باشند.

اگر برای سیستم روشنایی مجموعه خود نمیدانید به چه امکاناتی نیاز دارید،سینما چوب مشاوره رایگان و حرفه ای برای نورپردازی سالن های شما  ارائه می دهد.تا به شما کمک کنیم صحنه خود را روشن کنید. با بیش از 15 سال فعالیت در این تجارت، ما می دانیم در مورد چه چیزی صحبت می کنیم! ما به شما کمک می کنیم تا نگاهی به قیمت های خارج از براوردی خود داشته باشید.

شماره های تماس شرکت سینما چوب:

02188688207

02186127148

شرکت سینما چوب فیدار، بزرگترین ارائه دهنده‌ی تجهیزات سینمایی و اداری در ایران



دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *