ابزار مورد نیاز برای فیلم برداری سینمایی


ابزار مورد نیاز برای فیلم برداری سینمایی

شما چه یک فیلمساز حرفه ای با سابقه باشید یا یک دانشجوی تازه کار در عرصه سینما که سعی در ورود به این صنعت دارد، می دانید که داشتن بهترین ابزار مورد نیاز برای فیلم برداری سینمایی برای حرفه خود چقدر مهم است.

همانطور که نوازندگان برای تولید تفاسیر موسیقایی خود به سازهای خود وابسته هستند، شما نیز برای دستیابی به اهداف هنری خود به ابزارهای حرفه خود متکی هستید.

به لطف فناوری‌های دیجیتال در حال توسعه امروزی، مجموعه گسترده‌ای از تجهیزات اساسی فیلم‌سازی با قیمت‌های مقرون‌به‌صرفه در دسترس هستند. با استفاده از این ملزومات کم هزینه، فیلمسازان دانشجو با بودجه اندک می توانند آثاری در سطح حرفه ای تولید کنند که می تواند منجر به مشاغل مناسب در صنعت فیلم شود.

تجهیزات تولید ویدئو

فهرستی از تجهیزات فیلمسازی کم هزینه

یکی از هیجان‌انگیزترین جنبه‌های فیلم‌سازی، قرار دادن لیست تجهیزات تولید ویدیوی شماست.به خاطر داشته باشید که هیچ بسته تجهیزاتی «یک اندازه متناسب با همه» برای همه وجود ندارد زیرا متغیرهای زیادی (بودجه، نوع پروژه، مکان‌ها، حرفه‌ای در مقابل آماتور و غیره) وجود دارد،بنابراین آنچه ما سعی کرده‌ایم در این مقاله انجام دهیم این است. برخی از وسایل اولیه را که ممکن است بخواهید در نظر بگیرید را پوشش دهیم.

در زیر لیست تجهیزات تولید ویدیو برای فیلمساز مبتدی را برای شما آورده‌ایم.این لیست که به سادگی در اختیار شما قرار دادیم، یک راهنمای شروع در جستجوی شما برای برخی تجهیزات اساسی فیلمسازی است.

دوربین فیلمبرداری:

یکی از مهمترین بخش پروژه شما دوربین شماست. انتخاب دوربین برای پروژه شما قبل از هر چیز حول بودجه شما و همچنین موضوع پروژه می چرخد. مخاطبان شما چه کسانی هستند؟ آیا قصد دارید فیلم را در رسانه های اجتماعی، صفحه نمایش بزرگ سینمایی نشان دهید یا فقط برای نمایش در یک دستگاه هوشمند یا تلویزیون؟شما می‌توانید از آیفون گرفته تا دوربین‌های دیجیتال و حرفه‌ای سینمایی ، مستند بگیرید. قبل از این‌که هر دوربینی را انتخاب کنید،اول از همه از صدای عالی آن برای ضبط مطمئن شوید .

ابزار مورد نیاز برای فیلم برداری سینمایی

سه پایه:

یکی از تجهیزات ضروری برای ثابت نگه داشتن دوربین شما برای بهترین کیفیت است.

شما باید یک سه پایه با سر سیال برای تعقیب و گریز سوژه های خود تهیه کنید تا روند فیلمبرداری بصورت حرفه‌ای انجام شود بدون کوچکترین لرزشی.

نور دوربین:

گاهی اوقات یک نور خوب از دوربین می تواند به پر کردن سایه های مزاحم کمک کند. نور دوربین لوازم جانبی خوبی است ،مخصوصاً در فیلمبرداری به سبک مستند یا خبر، جایی که ممکن است برای تنظیم نور 3 نقطه ای زمان کافی نداشته باشید، استفاده می شود.

کیت نورپردازی سه نقطه:

شما زمانی به کیت نورپردازی نیاز دارید که قصد فیلمبرداری زیادی در داخل را داشته باشید. برای ایجاد یک صحنه حرفه‌ای نور سه نقطه‌ای یکی از عوامل آن است ،اما برای پروژه‌های مبتدی و ساده خیلی ضروری نیست.

میکروفون شاتگان:

کیفیت صدای خوب برای فیلم شما،اغلب حرفه‌ای یا آماتوربودن شما را تعیین می‌کند. داشتن یک میکروفون شاتگان شما را برای تقریباً هر صحنه فیلمبرداری آماده می کند.

ابزار مورد نیاز برای فیلم برداری سینمایی

بوم صدا:

تنظیم بوم میکروفون برای ضبط صدا از مصاحبه گروهی گرفته تا صحنه هایی که  پرجمعیت است و یا هر موقعیتی که نیاز به جمع آوری سریع صداهای حرفه ای دارد، مفید است.

شاک مانت:

اگر تا به حال فقط از میکروفون های داینامیک استفاده کرده اید، ممکن است هیچ وقت برای داشتن یک لرزه گیر یا شاک مانت احساس نیاز نکرده باشید. استفاده از لرزه گیر باعث بهبود ضبط ما میشود و حداکثر کیفیت محیط را به ما می‌دهد.

کابل های صوتی (XLR):

از کابل های xlr برای انتقال سیگنال های بالانس (balance) استفاده میشود و بیشتر در میکروفن ها کاربرد دارد.

اگر قصد تنظیم صوتی حرفه ای با دوربین فیلمبرداری خود را دارید، برای رفتن از دوربین خود به میکروفون به کابل های XLR نیاز دارید.

میکروفون بی سیم یا وایرلس:

میکروفون‌های سیم دار در مقابله با نمونه وایرلس قطعا مقرون به صرفه تر است اما از لحاظ کیفی با هم قابل مقایسه نیستند .

وایرلس انعطاف‌پذیری زیادی را برای مصاحبه‌های که در حال حرکت هستند وسوژه‌های متحرک برایمان فراهم میکند.

ابزار مورد نیاز برای فیلم برداری سینمایی

ضبط صوت دیجیتال قابل حمل:

اگر سوژه فیلمبرداری شما به شکل مستند است و تصمیم به فیلمبرداری با دوربین یا گوشی هوشمند خود دارید، به شدت توصیه می شود که یک میکروفون خارجی یا ضبط کننده صوتی قابل حمل،تهیه کنید.

هدفون:

دریافت صدای عالی به معنای نظارت بر صدا در هر زمان در هنگام فیلمبرداری است. یک مجموعه هدفون با کیفیت خوب و راحت پیدا

کنید تا مطمئن شوید که بعد از اتمام رکوردتان ازهرگونه غافلگیری صوتی در محیط ضبط، جلوگیری کامل را کرده باشید.

لنزها:

نمونه‌های مختلف لنز‌ها را میتوان با عنوان: زاویه عریض، لنز شفاف، پلارایز ، لنز زوم، ماکرو و غیره،یاد کرد.

پس از شناخت دوربین‌های فیلمبرداری و اجزای آن‌ها به مهم‌ترین و جذاب‌ترین مبحث فیلمبرداری می‌رسیم. قسمتی که ۱۰۰ در صد در کیفیت فیلم و نحوه شکل گیری تصویر موثر است ،خرید لنز دوربین می باشد.

لنز دوربین عکاسی ( Lens ) ، چشم دوربین عکاسی است؛ ساختار لنز به گونه‌ای است که به پرتو‌های نور ورودی نظم می‌بخشد. دوربین عکاسی بدون لنز هم می‌تواند ثبت تصویر انجام دهد ولی مشکل این است که هیچ تصویر واضحی به دست نمی آید.

اگر می‌خواهید اندازه یک کفشدوزک کوچک که روی گل آفتابگردان نشسته است را افزایش دهید، به لنزی نیاز دارید که زوم فوق‌العاده‌ای را انجام دهد. که این کار را لنزهای ماکرو بخوبی انجام می‌دهند.

ابزار مورد نیاز برای فیلم برداری سینمایی

نرم افزار فیلمسازی:

فیلمسازی فقط در مورد دوربین ها و تجهیزات نورپردازی نیست. همچنین در مورد ابزارها و برنامه های نرم افزاری خبره برای ویرایش و سازماندهی است. چه در حال ایجاد یک الگوی فهرست نماهای ضروری باشید و چه در حال ویرایش برنامه های روزانه، شما حتما به یک مجموعه نرم افزاری جامع نیاز دارید که مخصوص فیلمسازان طراحی شده باشد.

به جای استفاده از برنامه‌های رایگان، بهتر است نرم‌افزار فیلم‌سازی باکیفیت را خریداری کنید. می‌توانید محصولات نرم‌افزاری مختلفی را برای همه چیز از مدیریت تولید و پوشش فیلمنامه گرفته تا ویرایش حرفه‌ای پیدا کنید. برخی از برنامه‌های نرم‌افزاری ترکیبی جامع از مدیریت تولید و پشتیبانی از فیلمنامه را ارائه می‌دهند، که آنها را به یک جایگزین مقرون‌به‌صرفه برای خرید چندین برنامه تبدیل می‌کند. شما باید توجه ویژه‌ای به ویرایش محصولات نرم‌افزاری داشته باشید، زیرا ویرایش می‌تواند باعث ایجاد یا شکستن یک فیلم شود. حتماً برنامه هایی را انتخاب کنید که مجموعه جامعی از ابزارهای ویرایش حرفه ای را ارائه می دهند.

اگر آماده هستید فیلمسازی خود را ارتقا دهید، برخی از این تجهیزات ویژه تولید ویدیو را تهیه کنید تا با آن نماهای جذاب منحصر به فرد خود را ماندگارکنید.

اگر قصد تجهیز سالن کنفرانس، سالن همایش و یا اتاق جلسات شرکت خود را دارید، می توانید با مشاوران سینما چوب فیدار در ارتباط باشید. همچنین برای اجاره سیستم های صوتی و تصویری آماده خدمت رسانی به شما عزیزان هستیم.


شرکت سینما چوب فیدار، بزرگترین ارائه دهنده‌ی تجهیزات سینمایی و اداری در ایراندیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *