فناوری سه بعدی در سینما


فناوری سه بعدی در سینما

سینما با تکنولوژی مدرن، از جمله پروژکتور دیجیتال و سیستم های صوتی با کیفیت فوق العاده، دگرگون شده است. با این حال، شاید مشهودترین انقلابی که در جریان است مربوط به تصویر باشد .

به ویژه سیستم های سه بعدی که به لطف پیشرفت‌های فناوری سه بعدی در سینما تجربه بهتری از مشاهده را ارائه می‌دهد و عوارض جانبی (مانند سردرد) از دیدن تصاویر سه بعدی کاهش می‌دهد،

که در سراسر جهان بسیار محبوب شده‌اند.

سه فناوری اصلی در سینمای سه بعدی

امروزه سه فناوری اصلی در سینمای سه بعدی استفاده می شود:

فناوری RealD :

بیشترین استفاده را در بین تمام فناوری های جدید تصویر سه بعدی دارد. این روش بر روی یک روش برجسته دیجیتال منحصر به فرد و عینک های مخصوص تکیه دارد.

برخلاف سبک‌های قدیمی‌تر فناوری سه بعدی، عینک‌هاییکه با سیستم‌های RealD استفاده می‌شوند رنگی نیستند.

این فناوری تصاویری با وضوح بالا ارائه می‌دهد که با بهترین سیستم‌های دوبعدی با کیفیت بالا برای وضوح رقابت می‌کنند، هرچند مشکلاتی در آن وجود دارد.

شاید مهم ترین مشکل RealD این باشد که باعث از دست دادن نور می شود. در مقایسه با یک نمایش دو بعدی مشابه، بینندگان 65 درصد نور کمتری خواهند دید.

مانند تمام فناوری های سه بعدی، بینندگان پس از تماشای یک فیلم با فناوری RealD، حالت تهوع و سردرد را گزارش کرده اند. اغلب، این به دلیل کج کردن سر بیننده در حین تماشا است.

انتقال سریع صحنه نیز میتواند این مشکلات را ایجاد کند.

RealD 3D در حال حاضر محبوب ترین نوع فناوری سه بعدی است که در سینماها استفاده می شود. RealD 3D از نور پلاریزه دایره ای با عینک های پلاریزه مخصوص استفاده می‌شود

تا چشم های چپ و راست تصویر کمی متفاوت را ببینند. با استفاده از پلاریزیشن (Polarization) دایره ای، بیننده می تواند سر خود را به چپ و راست حرکت دهد و همچنان می تواند افکت سه بعدی را ببیند.

MasterImage 3D:

یکی دیگر از فناوری های بسیار محبوب برای تجربه سینمای سه بعدی است.

تفاوت این فناوری با RealD در این است که تصاویر کمی متفاوت را برای هر یک از چشمان بیننده ارسال می کند.

برای انجام این کار، پروژکتور  باید به‌جای نمایش پیوسته مانند سیستم‌های دوبعدی سنتی،تصاویر رابه‌طور متناوب برای هر چشم فلاش بزند یا «برگرداند».

برای نمایشگرهای سه تا ده اینچی، فناوری MasterImage 3D قادر به ارائه یک تجربه سه بعدی همه جانبه بدون نیاز به عینک خاص است.

Dolby 3D:

جدیدترین فناوری سه بعدی است و از دیدگاه سه بعدی خالص بهترین فناوری برای مشاهده فیلم های سه بعدی است. عینک های پلاریزه گران تر از عینک های IMAX یا Real 3D هستند .

هر لنز روی عینک Dolby 3D شامل مجموعه‌ای از پوشش‌های مختلف برای فیلتر کردن فرکانس‌های خاص نور است. لنزها نیز برای جلوه بهتر خمیده هستند.

Dolby 3D بهترین گزینه برای تجربه مشاهده سه بعدی بدون سردرد است، اما مانند هر فناوری جدید دیجیتال، یافتن آن دشوار است..

برخلاف سینمای RealD 3D، عینک های Dolby 3D به دلیل فیلترهای دو رنگ به کار رفته در آنها تا حدودی شکننده هستند.همچنین خرید آنها را برای تماشاگران و سینماها ،گران تر می کند.

با این حال، یکی از مهم ترین مزایای سینمای سه بعدی دالبی این واقعیت است که با صفحه نمایش های پروجکشن استانداردی که قبلاً در اکثر سینماها نصب شده اند، کار می کند،

ونیازی به صفحه نمایش نقره ای خاص مانند آنچه در سایر سیستم های سه بعدی موجود در بازارمی‌بینیم ندارد.

عینک‌های 3D :

عینک های استریوسکوپی سه بعدی عینک های کاغذی کلاسیک  هستند که در اصل برای فیلم های سه بعدی استفاده می شوند. لنز قرمز نور قرمز را فیلتر می کند و لنز آبی رنگ های آبی را فیلتر می کند،

به طوری که هر چشم به طور موثر تصویر متفاوتی را می بیند. این فناوری هنوز هم رایج است زیرا همینطور که می بینید برای فیلم های تلویزیونی یا کتاب استفاده می شود.

نحوه کار سه بعدی:

در دنیای واقعی، هر یک از چشمان شما به دلیل فاصله چند سانتی از هم، تصویر را کمی متفاوت می بیند. اگر یکی از انگشتان خود را درست جلوی بینی خود بگیرید، متوجه خواهید شد.

که می توانید همه چیز را در پشت انگشت خود ببینید. هر چیزی را که انگشت شما از چشم چپ نمی‌بیند توسط چشم راست قابل مشاهده است.

مغز شما قادر است فاصله را بر اساس تفاوت بین چشم چپ و راست ببیند و تعیین کند.

سینماها از همین اصل برای تولید جلوه های سه بعدی استفاده می کنند. عینک‌های سه‌بعدی (شاتر پلاریزه، استریوسکوپی یا LCD) همگی به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند.

که چشم‌های چپ و راست چیزهای مختلفی را ببینند. برخی از فناوری های سه بعدی به یک پروژکتور خاص، یک صفحه نمایش خاص یا هر دو نیاز دارند.

برخی از فناوری ها را می توان در خانه در تلویزیون LCD استفاده کرد و برخی دیگر به پروژکتور و صفحه نمایش نیاز دارند.

فناوری سه بعدی در سینما

پلاریزاسیون چگونه کار می کند:

عینک های سه بعدی پولاریزه به همان شیوه ای عمل می کنند که عینک های آفتابی پلاریزه مانع رسیدن نور خورشید به چشم‌ها می‌‌‌‌شود.

عینک آفتابی پلاریزه هرگونه نوری را که به صورت افقی میتابد مانع آن میشود – مثل نوری که از یک سطح صاف روی زمین منعکس می شود.

عینک های سه بعدی پلاریزه دارای یک عدسی هستند که از نور پلاریزه افقی جلوگیری می کند و یک عدسی که از نور پلاریزه عمودی. این به پروژکتور اجازه می دهد تا تصویر متفاوتی را برای هر چشم ارائه دهد.

توجه داشته باشید که عینک های سه بعدی پلاریزه هرگز نباید به عنوان عینک آفتابی استفاده شوند، در حالی که آنها مانع نور خورشید می‌شوند، اما هیچ گونه محافظ UV ندارند.

بنابراین، از آنجایی که نور خورشید کمتری به چشم شما می رسد، این عینک باعث بزرگ شدن مردمک چشم شما می شود،و این اجازه  را می دهد تا اشعه ماوراء بنفش حتی بیشتر به چشم شما برسد.

که می تواند به چشم  آسیب برساند .( شبیه خیره شدن به خورشید.)

کارایی عینک های سه بعدی ال سی دی شاتر :

هنگامی که پروژکتور تصویری را که برای چشم راست در نظر گرفته شده نمایش می دهد، صفحه LCD در جلوی چشم چپ فعال می شود تا از رسیدن نور به چشم چپ جلوگیری کند.

سپس یک کسری از ثانیه بعد، پروژکتور  تصویری را برای چشم چپ نشان می دهد و عینک ال سی دی چشم راست را از دیدن آن تصویر جلوگیری می کند.

اگرچه این به چشم چپ و راست اجازه می دهد تا تصاویر کاملاً متفاوتی را ببیند، نیمی از زمان هر چشم چیزی نمی بیند. اگر این پلک زدن به اندازه کافی سریع انجام شود، مغز آن را جبران می کند

و شما متوجه نمی شوید که عینک شما در حال پلک زدن است.در یک سیستم دیجیتال 3D IMAX، هر صفحه LCD 48 بار در ثانیه چشمک می زند.

پروژکتور فیلم را با 96 فریم در ثانیه نمایش می دهد و هر چشم تنها 48 فریم از این فریم ها را می بیند. صفحه نمایش 120 فریم در ثانیه و هرچشم 60 فریم در ثانیه را نشان می دهد.

سرعت تلویزیون های 240 هرتزی دو برابر بیشتر است.عینک های سه بعدی ال سی دی دیافراگم دستگاه های الکترونیکی با باتری و صفحه نمایش ال سی دی مشابه نمونه هایی هستند.

که در بسیاری از تلویزیون های صفحه تخت، لپ تاپ ها و مانیتورهای کامپیوتر یافت می شوند.اولین عینک هایی که از این فناوری استفاده کردند، بزرگ و حجیم بودند.

فناوری سه بعدی در سینما

جزئیات RealD 3D:

RealD 3D از یک پروژکتور دیجیتال با وضوح بالا استفاده می کند (برخی از فناوری های سه بعدی قدیمی به 2 پروژکتور نیاز دارند) و یک صفحه نمایش نقره ای  برای تولید تصاویر سه بعدی.

حتی با وجود صفحه‌نمایش ویژه، RealD 3D همچنان ارزان‌ترین و محبوب‌ترین فناوری‌های سه بعدی جدیدتر است.

تولید عینک های پلاریزه دایره ای نیز در مقایسه با شیشه های Dolby 3D یا LCD Shutter ارزان هستند.این پروژکتور 144 فریم در ثانیه، 72 فریم برای هر چشم را نمایش می دهد.

با توجه به این‌که فیلم خام تنها 24 فریم در ثانیه است. هر فریم مجزا 3 بار در هر چشم پخش می شود تا مشکلات سوسو زدن کاهش یابد.

هر فریم توسط پروژکتور در جهت عقربه های ساعت برای چشم راست و خلاف جهت عقربه های ساعت برای چشم چپ با استفاده از دستگاه خاصی به نام مدولاتور Z-Screen که مستقیماً در جلوی پروژکتور قرار می گیرد،

پلاریزه می شود. صفحه‌نمایش نقره‌ای RealD 3D ویژه برای حفظ پلاریزیشن (Polarization) تولید شده توسط Z-Screen مورد نیاز است.

جلوه سه بعدی با RealD 3D و Dolby 3D طبیعی تر از فناوری های قدیمی تر استریوسکوپی یا IMAX است. اولین فیلم‌های سه بعدی زمانی که کاربر عینک می‌زد صحنه‌های سه بعدی خاصی داشتند،

اما بیشتر فیلم دو بعدی بود.این صحنه‌های سه‌بعدی برای جلوه‌ای فوق‌العاده، عمل را در چهره شما قرار می‌دهند. فناوری‌های سه‌بعدی جدیدتر واقع‌بینانه‌تر و خاموش‌تر هستند و برخی ممکن است

در ابتدا آن را ضعیف‌تر بدانند. با این حال، اگر می خواهید یک فیلم سه بعدی کامل را با عینک تماشا کنید، باید واقع بینانه تر باشد تا به مغز شما آسیب نرساند.

فناوری سه بعدی در سینما

جزئیات IMAX 3D:

سینماهای آنالوگ IMAX از یک فیلم بزرگ 70 میلی‌متری (در مقابل 35 میلی‌متر) استفاده می‌کنند تا وضوح بسیار بالاتر مورد نیاز برای صفحه نمایش بزرگ‌تر را دریافت کنند.

شیشه های پلاریزه خطی IMAX بسیار بزرگ هستند و برخی از افراد در تناسب این عینک ها مشکل دارند. همچنین همانطور که در بالا توضیح داده شد.

استفاده از پلاریزیشن (Polarization) خطی به این معنی است که بیننده باید به مرکز صفحه خیره شود در غیر این صورت تصویر تار به نظر می رسد.

جزئیات Dolby 3D:

Dolby 3D Digital Cinema از پلاریزاسیون همراه با فیلترهای رنگی ویژه برای تولید تصویر سه بعدی بهتر استفاده می کند.

Dolby 3D برای حفظ پلاریزیشن (Polarization) نیازی به صفحه‌نمایش نقره‌ای خاصی ندارد، اما عینک‌ها گران‌تر هستند.

در مقایسه با سایر فناوری‌های سه بعدی، Dolby 3D تصویر واضح‌تر و رنگ‌های روشن‌تر و زنده‌تر و کنتراست بهتری به خصوص در نواحی تیره‌تر تصویر دارد.

به نظر می رسد که فناوری سینمای سه بعدی اینجا باقی بماند. مشخص نیست که کدام یک از سیستم های مختلف در نهایت بر سایرین پیروز می شود، اما در این بین، به نظر می رسد

بینندگان از تجربه و لذت بردن از این تجربه تماشای منحصر به فرد خوشحال هستند. محبوبیت سه بعدی در چند سال گذشته به قدری افزایش یافته است که اکنون تلویزیون ها،

سیستم های بازی های ویدیویی و حتی تلفن های همراه با قابلیت های سه بعدی تولید می شوند.

فناوری سه بعدی در سینما

شرکت سینما چوب فیدار، بزرگترین ارائه دهنده‌ی تجهیزات سینمایی و اداری در ایراندیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *